Čo by ste mali vedieť pri štarte

Čo by ste mali vedieť pri štarte do života a zatiaľ neviete.

 

Ubehol rok a jeden mesiac, čo som odpromoval. Za posledný rok som sa naučil neuveriteľne veľa o živote, omnoho viac ako počas celého štúdia. Zhrniem Vám zopár vecí, ktoré by ste mali vedieť po škole. Ak by ste chceli použiť argument ad hominem voči mne, tak prosím, nedostal som sa do rebríčka Forbes ani na titulky časopisov, ani nemám 3 ženy na večer a 2 na ráno či "bugiľár" plný peniazov, ale zamyslite sa nad mojimi radami a zvážte či sa dajú aplikovať aj do Vášho života.

 

 

 

 

Pokora

 

Mnoho ľudí, ktorí skončili školu a nebodaj sú z lepšej rodiny si myslia, že pojedli všetku múdrosť sveta a svet čaká na nich s pocitom, že nečakal na nikoho iného, len na nich samotných. Nikto Vám po škole nebude ťahať červené koberce a môžte byť pri tom z akej rodiny chcete. Všetko si v živote aj tak vyšlapete sám. Minulé úspechy nie sú zárukou budúcich úspechov, tak ako nie sú úspechy Vášho otca či mamy zárukou Vášho úspechu. Mám kamošov, ktorí sú z lepších rodín a túto múdrosť chápu a žiaľ poznám aj takých, čo ani nie sú z neviem akej bohatej rodiny, ale rodičia ich kazia tým, akými sú skvelými. Môžu si ich zamestnať akurát na vlastné tričko… V živote začínate sami. Väčšina úspešných ľudí začínalo s nulou alebo s ničím. Všetci pokiaľ, nie ste vážne chorí, máme rovnakú štartovaciu pozíciu.

 

Životopis

 

Pokiaľ nemáte hneď super nápad na podnikanie, tak ako som nemal ani ja, a chcete sa zamestnať, potrebujete kvalitné CV. Prosím nepíšte si tam hovadiny, že ste robili neviem kde čašníka, skladníka, bufetára či zberača letákov. Je síce pekné, že ste pracovitý, ale to naozaj nebude nikoho zaujímať. Ak ste počas vysokej školy chodili z párty na párty a vaša najväčšia kvalifikácia je tisíce litrov vypitej Nicolausky, tak urobte aspoň teraz dačo pre seba a leto po štátniciach strávte s knihami(odbornými, dievčatá neymslím tým edíciu evita a 50 odtieňov sivej). Skúste urobiť nejaký projekt, dačomu sa povenovať, urobiť niečo pre svoju komunitu. Získate niečo, čo si budete môcť dať do CVčka a odlíšiť sa od 472 a pol iných životopisov. A poviem Vám ešte jednu vec, keď si píšete životopis, prosím urobte si ho poriadne. Nejde o povinnú seminárku, ktorej cieľom je, aby bola odovzadaná, ale na začiatku jediný kontakt s Vašim budúcim zamestnávateľom. Preto nevykašlite sa na to a nepošlite trištvrte strany. Kadejaké cool šablóny a origami životopisy naozaj nevyzerajú dobre. Pokiaľ sa kreatívec, tak niečo vymyslíte, ale v kancelárskej robote nikoho nezaujímajú omaľovánky. Napíšte si životopis prehľadne, skúsenosti a prax si napíšte medzi prvými vecmi, vysokú školu až potom a kde ste chodili na základku to tiež nikoho nezaujíma. Ibaže by áno. Ale skutočne nie :) Viete s blbo napísaným životopisom ho môžete posielať aj na 3000 miest a neozve sa Vám nikto. A ešte zopár vecí - Vaša fotka zo stužkovej ako krájate tortu či v ošumelom tričku ako jete rezance tiež nie je "cool" a nevypovedá o vašej pozitívnej nálade. Áno, čajočky viem, že ste krásne, to nepopieram, ale práca v kancli nie je súťaž Elite model look a preto umelecké fotografie nie sú bonusom, ale skôr mínusom. Takisto fotka, aj keď profi, z piatkovej diskotéky vypovedá o vašej schopnosti myslieť logicky…

 

Pohovor

 

Na pohovor do kancelárskej práce nechoďte v rifloch. Uvedomte si, že Vaším cieľom na pohovore nie je v prvom rade získať danú prácu, ale zistiť si, či by sa pre Vás vôbec hodila. Preto kľudne sa spýtajte na všetko, čo považujete za podstatné, aby ste sa mohli správne rozhodnúť. Neberte prácu len kvôli prachom. Nepotrebujete živiť hladné krky a oberať čas seba i Vášho zamestnávateľa naozaj nemá zmysel. Pozorne sa spýtajte na podmienky, to znamená časové, mzdové a pod.. Rozhodnite sa, či ten job chcete naozaj za takých podmienok robiť a iba ak to naozaj chcete, tak ho príjmite. Ja odporúčam na pohovore hovoriť aj o veciach, ktoré priamo s prácou nesúvisia, ale sú to vaše schopnosti. Napr. blogujete, viete urobiť jednoduchú web stránku, venujete sa zaujímavým veciam(nesmú sa biť s vašou pracovnou dobou). Hocičo môže zavážiť a keď nezískate danú prácu, možno Vám ponúknu niečo iné, čo sa Vám bude ešte viac páčiť.

 

Prvý job

 

Pripravte sa na to, že iba 5 % trafí svoj prvý job správne. Každá skúsenosť Vás však posúva ďalej a aj z mizerného jobu sa viete posunúť ďalej. Získavajte skúsenosti a učte sa novým veciam, ani neviete ako ich potom zúročite. Aj tým, že viete ako nainštalovať VLC player sa z Vás môže stať v niektorej firme IT špecialista.

 

Finančné poradenstvo

 

Ak sa rozhodnete, pre nejakú z týchto super rýchlo rastúcich spoločností s mladým dynamickým kolektívom, kde do roka budete jazdiť na Mercedese a po nástupe sa z Vás stane salesmanager, tak Vám gratulujem. Mne prosím nevolajte s finančným plánom, ako sa stanem do dvoch rokov úplne finančne nezávislým. Možno existujú aj užitočné finančné poradenstvá, ale takých je ako šafránu. Ale ak si myslíte, že to bude Vaša cesta k prosperite, tak na 99 % nebude. Väčšinou ide o totálne vymývarne mozgu, kde z Vás spravia človeka, čo nevie triezvo uvažovať.

 

Naučte sa mať radi situácie, v ktorých sa ocitnete

 

Je málopravdepodobné, že do roka po Vysokej škole postavíte dom, zasadíte strom a splodíte syna, preto budte trpezlivý a vedzte, že máte na to ešte dosť času. V živote pretekáte iba sami so sebou, nie s Vašimi kolegami a exspolužiakmi.

 

Preberte zodpovednosť

 

Ak urobíte chybu, neobviňujte celý svet za to. Naozaj za to, že Vás život nie je ideálny a že nemáte vysnívanú frajerku nemôže štát, Fico, kapitalizmus, demokracia, globálne oteplovanie či socializmus. Môžete za to vy a možno ani nemôžete. Všetko chce svoj čas.

 

Kľúčom k odomknutiu potenciálu je vytrvalosť

 

Chcete byť v niečom dobrý? Tak to robte stále, dookla bez ohľadu na mnohé zlyhania. Nikto učený z neba nespadol a ani vy nebudete takýto pionier. Za rok som zistil, že tvrdou prácou viete odstrániť aj nedostatky, o ktorých sa domnievate, že ich neodstránite.  Na druhej strane sa budete musieť zmieriť s tým, že niektoré Vaše charakteristiky nezmeníte a preto sa s nimi budete musieť naučiť žiť.

 

Idem vonku, tam sa budem mať dobre

 

Milujem takých expertov, čo to tu ešte ani neskúsili a hneď sa trepú vonku, lebo tam na nich určite čakajú, aby zachránili svet. Ak chcete ísť vonku, lebo Vaša srdcovka je žiť vo Švédsku, Španielsku či Singapure, tak kupujte letenku, postavte si plťku alebo choďte aj na nafukovačke, aby ste sa tam dostali. Ale ak si neviete ani zodpovedať, čo tam chcete robiť, tak nečakajte, že tam to bude iné. Bude to tam také isté, len budete na inom mieste.

 

Veľa štastia

 

Nebudem Vám klamať Váš život bude záležať aj od toho, ale šťastie praje pripraveným a nie tým, kto sedí doma za PC a drtí najnovšiu verziu Call of Duty.

 

Autor: Roman Frnčo

Fotogaléria

Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia