Mission E – elektromobil od Porsche

Porsche plánuje ponúknuť výkonné vozidlo na elektrický pohon už koncom tohto desaťročia. Štvordverový automobil, ktorý vyzerá ako futuristická verzia dnešného modelu Porsche Panamera.

Poháňaný je lítium-iónovou batériou s bližšie nešpecifikovaným výkonom, čo však poznáme, je dojazd a rýchlosť nabíjania.

Tá je dokonca vyššia ako v prípade Supercharger staníc od americkej Tesly. Porsche sa totiž len za 15 minút nabije až na 80 percent, čo Tesle Model S trvá až 40 minút. Dojazd Mission E na jedno nabitie je až 500 kilometrov, pričom vodič nemusí jazdiť práve „najšetrnejšie“.

Rýchle nabíjanie umožňuje využitie 800-voltovej technológie Porsche Turbo Charging, čo je dvojnásobok konvenčných riešení. Možné je zároveň aj využitie bezdrôtového nabíjania, napríklad vďaka indukčnej podložke umiestnenej v garáži.

Dojazd po pätnástich minútach sa vyrovná celkovému výrobcom udávanému dojazdu Modelu S, teda asi 400 kilometrom. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h Mission E zvládne pod 3,5 sekundy, za spomenutou konkurenciou tak zaostáva o sedem desatín. Maximálna rýchlosť presahuje vďaka výkonu 600 koní až 250 km/h.

Zaujme aj technológiami

Interiér, okrem prémiových materiálov, zahŕňa aj využitie zakriveného OLED displeja. Na ňom je zobrazených päť kruhových indikátorov, pričom zaujímavé je najmä ich ovládanie.

Mission E totiž disponuje systémom sledovania očí a polohy vodiča. Práve vďaka sledovaniu polohy je zaistené, že volant nebude prekážať vo výhľade na potrebné ukazovatele.

S tými môže jazdec narábať pomerne netradične. Systém zistí, na ktorý z ukazovateľov sa vodič pozerá a pomocou tlačidiel na volante s ním môže následne manipulovať.

Špecialitou je aj detekcia „nálady“ vodiča či ovládanie gestami. Samozrejmosťou je dotykový displej umiestnený na stredovej konzole či ovládanie niektorých funkcií pomocou tabletu.

Pomocou služby Porsche Connect Portal majú prístup k elektromobilu aj iné osoby, ako vodič. Umožňuje to špeciálny digitálny kľúč, ktorý umožní ovládať auto aj členom rodiny či priateľom.

Vozidlo takejto osobe umožní jazdiť v určitom časovom intervale či v konkrétnej lokalite.

Zdroj: Porsche

Fotogaléria

Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia